Πέμπτη 24 Ιουλίου 2014

Ένας «ΕΒρίτης» «καθάρισε» την Εθνική Ελλάδας βόλει

Το Μαυροβούνιο νίκησε την Εθνική ανδρών με 3-2 σετ στον πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ που έγινε παρουσία 2.500 θεατών στο γυμναστήριο του Ευόσμου και η υπόθεση του τίτλου θα κριθεί στον δεύτερο τελικό που θα γίνει στην πόλη Μπούντβα την Κυριακή 26 Ιουλίου στις 21.00. Εκεί η ελληνική ομάδα για να κατακτήσει τον τίτλο θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ.
Σε περίπτωση νίκης με 3-2 σετ ο τίτλος θα κριθεί για πρώτη φορά στο «χρυσό» σετ.
Παρά την ήττα το μεγάλο κέρδος ήταν η μαζική παρουσία των Ελλήνων φιλάθλων για να στηρίξουν την προσπάθεια των Ελλήνων διεθνών. Ο αγώνας είχε διάρκεια 140΄ και χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ. Από την ελληνική ομάδα ο Ορεστιαδίτης Δημήτρης Τζούριτς σήκωνε μόνος του σχεδόν την επίθεση, ενώ για το Μαυροβούνιο κορυφαίος παίκτης , ηγέτης στο γήπεδο, ήταν το νέο απόκτημα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Μπόζινταρ Τσουκ, η εμφάνιση του οποίου χαροποίησε τους ανθρώπους της ομάδας της Αλεξανδρούπολης.
Η ελληνική ομάδα αν και έχασε σχετικά εύκολα το 1ο σετ κατάφερε να κατακτήσει το 2ο και το 3ο σετ και να προηγηθεί 2-1 σετ. Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν τη νίκη με 3-1 σετ. Σε αυτό το σετ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-17 αλλά ισοφάρισαν 23-23 όμως ο Τσάτσιτς με μπλοκ άουτ ύστερα από τρεις αμυντικές προσπάθειες του Πρωτοψάλτη και στη συνέχεια με άσσο έκανε το 25-23.Η ελληνική ομάδα έμεινε από δυνάμεις στο 5ο σετ και ηττήθηκε, όμως, η προσπάθεια της ήταν αξιέπαινη απέναντι σε μια έμπειρη και δυνατή ομάδα που είχε αποτελεσματική επίθεση.
Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-19, 23-25, 06-15