Δευτέρα 8 Σεπτεμβρίου 2014

Πρώτη αλλά οδυνηρή ήττα για την Εθνική Μπάσκετ

Hellas-Serbia-KalathisΌνειρο ήταν και πάει. Η Ελλάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα, έπειτα από πέντε συνεχή νικηφόρα παιχνίδια, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, από τη Σερβία, με σκορ 90-72.
Ωστόσο αυτή η ήττα ήταν οδυνηρή για την Εθνική, καθώς ισοδυναμεί με αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Η Εθνική ουσιαστικά πελάγωσε από την αρχή του αγώνα, απέναντι στη σκληρή άμυνα της Σερβίας. Ωστόσο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να κλείσει το ημίχρονο «πίσω» με μόλις 4 πόντους διαφορά (46-42 υπέρ των Σέρβων).
Η κατάσταση επιδεινώθηκε για την Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο, όπου άρχισαν να ξεφεύγουν επικίνδυνα στο σκορ, με τους Έλληνες παίκτες να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμα και στους 20 πόντους, με τους διεθνείς μας να θέλουν αλλά να μην μπορούν – και τελικά να αποδέχονται την ήττα με σκυμμένο κεφάλι.
Η Σερβία δικαίως πήρε τη νίκη-πρόκριση, καθώς οι παίκτες της Εθνικής μας δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, δεν έπαιξαν καλή άμυνα, εγκλωβίστηκαν από την πίεση των αντιπάλων τους και υπέκυψαν φυσιολογικά σε μία καλύτερη ομάδα.