Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2014

Με 37 λάθη δεν κερδίζεις ούτε τη ΜΕΝΤ

Η ΜΕΝΤ παρότι έχανε με 2-0 σετ κατάφερε συγκλονιστική ανατροπή κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και νίκησε 3-2 σετ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague. Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Πάρις, Σακόγλου, Χατζηηλιάδη σημείωσε την δεύτερη νίκη του φτάνοντας στους 6 βαθμούς. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης για δεύτερο αγώνα ηττήθηκε με 3-2 σετ παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ όπως συνέβη και στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ την 6η αγωνιστική. Σε κακή μέρα βρέθηκε στην υποδοχή ο Τσουκ που δέχτηκε 6 άσσους, ενώ η ακριτική ομάδα έκανε συνολικά 37 λάθη.Χαρακτηριστικό είναι πως ο Εθνικός στο 3ο σετ προηγήθηκε 18-16 στο 3ο σετ, 21-19 στο 4ο σετ και 12-09 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η ΜΕΝΤ με καλή τακτική εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Εβριτών και πήρε τη νίκη «βάλσαμο».
Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Είμαστε κουρασμένοι αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία. Χάσαμε δεύτερο αγώνα από 2-0 σετ κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Κατ΄ αρχήν συγχαρητήρια στην ΜΕΝΤ, έπαιξε πιο ελεύθερα και ήθελε πιο πολύ τη νίκη. Πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας. Το βόλεϊ δεν είναι μόνο δύναμη και επίθεση αλλά και διαχείριση δυνάμεων, τακτική και σωστή αντιμετώπιση των κρίσεων. Ίσως είναι και σε καλό που μας συμβαίνει σε αυτή τη φάση. Ακολουθεί ένα δύσκολο 10ημερο με το ντέρμπι του Έβρου, Ευρώπη και άλλους δύσκολους αγώνες. Δεν σταματάμε. Πρέπει να αντέξουμε και να διαχειριζόμαστε τους εαυτούς μας καλύτερα. Αν κρατούσαμε δέκα λεπτά θα είχαμε νικήσει 3-0 αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό».