Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Εθνικάρα στα Γιαννιτσά και άλμα τη βαθμολογία

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που αντιμετώπισε στα Γιαννιτσά την τοπική Αναγέννηση. Με τη νίκη του αυτή ανέβηκε ακόμη ψηλότερα στη βαθμολογία, πατωντας γερά στα πόδια του, ξεφεύγοντας για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη. Το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού είχε αρκετή δύναμη και πάθος αλλά έληξε ισόπαλο 0-0 με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή. Οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες αλλά καμία από αυτές δεν ήταν "κλασική", όπως συνηθίζεται στην ορολογία του ποδοσφαίρου.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Ουσταμπασίδη ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένοι και αφού έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα τέρμα, ήρθε το 0-1 με πλασέ του αρχηγού του Εθνικού Μιχάλη Φλώρου. Το δύο μηδέν έγινε από τον ίδιο παίκτη λίγο πριν την εκπνοή του χρόνου των 90 λεπτών χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στον Εθνικό.
Η αρχική ενδεκάδα του Εθνικού αποτελούνταν από τους Φυσέκη, Θάνο, Κατρανίτσα, Μπαρμπαγιάννη, Παρασκευά, Τορομανίδη, Ελληνίδη, Αμπραχαμιάν, Μαμούτ, Φλώρο και Γκαϊδατζή. Αγωνίστηκαν επίσης οι Κουρτώφ, Κοιλιάρης και Καραπατσιάς.
Πλέον οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας συνεχίζονται αυτή την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου στο Στάδιο Φώτης Κοσμάς με αντίπαλο τον Απόλλων Αρναίας στις 15:00