Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2017

Η Αλεξανδρούπολη διαφήμισε το βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ στην Αλεξανδρούπολη, βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ και με αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο και στο 5ο σετ πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. O αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ, είχε διάρκεια 2,5 ώρες και το γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» ήταν κατάμεστο από φίλους του βόλεϊ, ενώ υπήρχαν και οπαδοί των φιλοξενουμένων. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πάλεψε τον αγώνα, ικανοποίησε τους οπαδούς του με την εμφάνιση του και πήρε έναν ακόμα βαθμό που τον βάζει όλο πιο βαθιά μέσα στην 8αδα.
Ο Παναθηναϊκός επιθετικά ήταν εντυπωσιακός με συνολικό ποσοστό αποτελεσματικότητας 62% και τους Τσίροβιτς, Μελγκαρέχο να είναι εξαιρετικοί. Στην υποδοχή όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε ποιότητα και ήταν η αιτία της απώλειας των δύο σετ. Ο Εθνικός παρότι έχασε το 1ο σετ 26-24 δεν το έβαλε κάτω και με τους Παλέντζα, Βανέγκας αλλά και πίεση στο σερβίς πήρε έναν πολύτιμο βαθμό.
Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε συνέχεια το προβάδισμα με 1-2 πόντους και ξέφυγε για πρώτη φορά με +3 (20-17). Ο Εθνικός απάντησε με τον Λεάλ, μία άουτ επίθεση του Γκονζάλεζ και ένα μπλοκ ισοφαρίζοντας σε 20-20. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον Παναθηναϊκό να έχει πάντα το προβάδισμα. Το 24-23 έγινε από τον Τσίροβιτς, ο Βανέγκας ισοφάρισε και το σετ τελείωσε με ένα λάθος του Εθνικού και επίθεση του Τσίροβιτς.
Από το 2ο σετ ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του και πίεσε στο σερβίς. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5, αλλά ο Εθνικός ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 10-10. Στο 16-16 με το σερβίς του Παλέντζα στον Μελγκαρέχο ο Εθνικός έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 20-16. Μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Στο 3ο σετ ο Εθνικός ήταν πιο απελευθερωμένος, έβγαλε άμυνες, πίεσε στο σερβίς και από τη στιγμή που ξέφυγε 16-10 ο Παναθηναϊκός πέταξε «λευκή πετσέτα».
Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με τον Εθνικό να κάνει την προσπάθεια για το τρίποντο και τον Παναθηναϊκό την αντεπίθεση για την ισοφάριση. Το σετ έμοιαζε με το 2ο σετ αλλά αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Στο 16-16 ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 ξέφυγε 3-0 και έφτασε άνετα στο 25-19 και στο 2-2.
Στο τάι μπρέικ οι πράσινοι ξεκίνησαν με προβάδισμα 4-1 και από εκεί και πέρα επικράτησαν άνετα.
Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-22, 25-16, 19-25, 04-15)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ -38% άριστες), Βανέγκας 18 (17/30 επ, 1 άσσος, 50% υπ 50% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Στίγγας 4 (4/9 επ), Παλέντζας 22 (15/31 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσέλιος 13 (7/11 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 56% υπ -48% άριστες), Μούχλιας, Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος, Χαραλαμπίδης
 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Μεργκαρέχο 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 39% υπ - 24% άριστες), Τσίροβιτς 17 (15/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Γκονζάλες 22 (19/35 επ, 2 άσσοι ,1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (3/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ-58% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (4/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρεζκ, Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος.
Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Μου μένει μία μεγάλη πίκρα στο φινάλε του αγώνα. Προηγηθήκαμε 2-1 σετ, παλέψαμε το 4ο σετ μέχρι τα μισά αλλά δεν πιστέψαμε στη νίκη. Είναι θέμα νοοτροπίας των παικτών μου. Μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη αλλά μετά την κατάκτηση του βαθμού εφησυχάσαμε. Κρατάμε τα θετικά και τον βαθμό, δουλεύουμε στις αδυναμίες μας και ευχαριστούμε τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο».