Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

"Επτάστερος" ποδοσφαιρικός Εθνικός

ΚΕΙΜΕΝΟ-ΦΩΤΟ: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΤΣΙΚΑΚΗ

Για ακόμα μια αγωνιστική ο Εθνικός συνδύασε το θέαμα με την ουσία και την ποιότητα και έδειξε πως δεν βρίσκεται τυχαία στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Βασίλη Τσιομλεκίδη επικράτησαν άνετα στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Α.Ο. Μαιστρου με το εντυπωσιακό σκορ 7-0.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό να πιέζει τον αντίπαλο αρχικά με μια κεφαλιά και ένα σουτ του Αγγελακάκη και στη συνέχεια με ενα σουτ του Ξενάκη, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα του Εθνικού. Το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει από τον αρχηγό του Εθνικού, Τσικάκη μετά απο αλλαγή της μπάλας με τον Σαραντάκη. Λίγα λεπτά αργότερα από παρόμοια φάση ο προωθημένος Τσικάκης έστρωσε την μπάλα στον Τσιφτσή που ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάθηκε πολύ καλή ευκαιρία από τον Σαραντάκη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα ελάχιστα αουτ.
Στο δέυτερο ημίχρονο η ομάδα της Μαιστρου κατέβασε τους ρυθμούς της, κάτι που δεν αφησε ανεκμετάλλευτο ο επιθετικός του Εθνικού, Αγγελακάκης και σκόραρε 5 γκολ. Το τρίτο γκολ του Εθνικού ήρθε 8 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με πλασέ του Αγγελακάκη ύστερα από κόντρα του εγινε σε γύρισμα του Πετρίδη. Ακολούθησαν δυο χαμένες ευκαιρίες με τους Δαμιανίδη και Τσιφτση. Ο Αγγελακάκης ανέβασε κι αλλο το σκορ με πλασέ, αρχικά στο 4-0 μετά από πάσα του Μπαρμπαγιάννη, στο 5-0 μετά από ασιστ του Τσιφτσή και στο 6-0 από πολύ ωραίο στρώσιμο της μπάλας από τον Δαμιανίδη. Δέκα λεπτά πριν τη λήξη ο ίδιος παίκτης πέτυχε το πέμπτο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι γράφοντας το τελικό 7-0 για την ομάδα του Εθνικού.

Συνθέσεις:

Εθνικος: 1. Φυσεκης 2. Θανος 3. Τσικακης (46' Πετκιδης) 4. Μπαρμπαγιαννης 5. Χλωριδης (46' Πετριδης) 6. Γαλανος 7. Τσιφτσης 8. Κοιλιαρης 9. Ξενακης (53' Δαμιανιδης) 10. Σαραντακης 11. Αγγελακακης

Μαΐστρος: 1. Τσιφιος 2. Αιτζιδης 3. Μελαδενιος 4. Παρασκευας 5. Τσουκμανης 6. Παπαγεωργιου 7. Παπαδοπουλος 8. Ταρκαν 9. Μεμης 10. Ταρκαν 11. Ραπτης

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής του νοτίου ομίλου έχουν ως εξής:
Εθνικός-Μαϊστρος 7-0
Νίψα-Ιπποκράτης 0-2
Ένωση Άνθειας Αρίστεινου-Καππαδοκία 2-1
Ποντιακός-Άλεξ 1-1
Απαλός-Άβαντας 0-0