Δευτέρα 6 Απριλίου 2015

Πικρός αποκλεισμός από την τετράδα για τον Εθνικό

Με κορυφαίο τον Τόμισλαβ Ντόκιτς ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-1 σετ και πάνω στο «φώτο φίνις» της κανονικής περιόδου πήρε την 3η θέση που οδηγεί στην 4αδα.
Είναι η τρίτη φορά στην ιστορία του που ο Φοίνικας μπαίνει στην 4αδα της Volleyleague μετά τις σεζόν 2011-12 και 2012-13. Και τις δύο προηγούμενες φορές στα ημιτελικά αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό. Για την ακρίβεια, ο Φοίνικας ισοβάθμησε με τον Παναθηναϊκό στους 43 βαθμούς αλλά είχε πλεονέκτημα στους μεταξύ τους αγώνες μόλις για δύο πόντους!
Ο Φοίνικας έκανε τη μεγάλη υπέρβαση και πέρασε στην 4αδα και στους ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά την ήττα του υποχώρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας και με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό για τις θέσεις 5-8.
Οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς ήταν σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί, ενώ τα ατομικά λάθη κάποιων παικτών του Εθνικού, στοίχισαν στην ομάδα.
Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα με πολύ καλό σερβίς, αλλά και με αποτελεσματικές επιθέσεις στους τελευταίους πόντους. Από το 19-19 ο Ντόκιτς και ο Λάππας με δύο επιθέσεις έκαναν το 23-21 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τελος του σετ με 25-23.
Με καλύτερη ψυχολογία στο 2ο σετ και με σερβίς φωτιά ο Φοίνικας από το 10-10 οικοδόμησε διαφορά με 17-12 και 19-15. Οι γηπεδύχοι έκαναν λάθη, δεν απειλούσαν στο σερβίς και ο Φοίνικας έφτασε άνετα στο 2-0 σετ.
Η αντίδραση του Εθνικού ήρθε στο 3ο σετ όπου πάλι ο Φοίνικας πηρε μικρό προβάδισμα 15-13. Από εκεί ο Εθνικός πίεσε στο μπλοκ και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά 18-15 φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ για το 2-1 σετ.
Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Η εμπειρία και η ψυχραιμία των παικτών της Σύρου έπαιξε σημαντικό ρόλο. Το 8-8 έγινε 12-8 για τον Εθνικό με σερί 4-0 κι εκεί φάνηκε πως ο αγώνας θα οδηγεί στο τάι μπρέικ. Το εντυπωσιακό είναι πως ο Εθνικός προηγήθηκε και με 22-20 αλλά ο Φοίνικας με σερί 5-0 χάρις τα σερβίς του Λάππα έκανε ανατροπή και πήρε το σετ 25-22 και μαζί την πολύτιμη νίκη που του έδωσε την πρόκριση στην 4αδα.
*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 1-3 (23-25, 19-25, 25-21, 22-25)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 41% άριστες), Μίχαλι 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (2 άσσοι, 11/31 επ., 3 μπλοκ. 65% υπ. - 43% άρ.), Άντριτς 31 (2 άσσοι, 28/60 επ., 1 μπλοκ) / Δαρίδης -λ (77% υπ. - 59% άρ.),  Κιόσης 4 (1 άσσος, 2/4 επ., 1 μπλοκ)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Σμαραγδής 2 (2/4 επ.), Χαραλαμπίδης 13 (5/10 επ., 8 μπλοκ), Ντάμποβιτς 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 34 (3 άσσοι, 30/60 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 5 (1 άσσος, 3/10 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. - 52% άρ.), Παπαδόπουλος Π. 6 (6/13 επ., 67% υπ. - 53% άριστες) / Εφραιμίδης -λ (69% υπ. - 41% άρ.), Πέκμανς 6 (6/10 επ., 45% υπ. - 27% άριστες), Παπαδόπουλος Χ. 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ)
Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες του Εθνικού για τη μέχρι τώρα πορεία και για το αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν όλη τη χρονιά. Δυστυχώς δε μπορέσαμε να σταθούμε όπως έπρεπε στον τελευταίο αγώνα. Είναι νέα ομάδα, με νέους αθλητές και αυτές οι ήττες θα τους κάνουν καλό. Απο εδώ και πέρα έχουμε κάποια μάτς για τις θέσεις 5-8. Κακά τα ψέμματα μετά τον Δεκέμβριο που η ομάδα άδειασε από τη φυγή κάποιων παικτών χάσαμε λίγο τη δύναμη μας αλλά σταθήκαμε καλά. Πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το κεφάλι. Οτι περάσαμε πρέπει να μας κάνει πιο δυνατούς για τα επόμενα χρόνια. Ο πρωταθλητισμός έχει πολλές πίκρες, δεν είναι μόνο νίκες».
Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Ήταν ένα δύσκολο ματς στο οποίο θα μπορούσαν να συμβούν τα πάντα. Ήρθαμε και ξέραμε ότι είναι ένα παιχνίδι στο οποίο κρίνεται όλη η χρονιά. Ήταν ευκαιρία για μας να δείξουμε τις δυνατότητες εχει αυτή η ομάδα και να αποδείξουμε πως η Σύρος είναι άξια για την Ευρώπη. Αυτή τη στιγμή πανηγυρίζει ολόκληρο το νησί και είμαστε πολύ χαρούμενοι γι' αυτή την επιτυχία. Ο Εθνικός μας δυσκόλεψε σε κάποια σημεία του αγώνα αλλά καταφέραμε και πήραμε το ματς επιβάλλοντας το ρυθμό μας. Τώρα ετοιμαζόμαστε για τον Ολυμπιακό και για τα play off. Μεγάλη επιτυχία για τη Σύρο σαν ομάδα και σαν νησί».