Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

Η Εθνικάρα γράφει ιστορία και στην Ευρώπη !

Η Αλεξανδρούπολη πανηγυρίζει. Το καμάρι της ο Εθνικός χαρίζει νέες μεγάλες στιγμές ευτυχίας και υπερηφάνειας. Οι παικταράδες του Σάκη Μουστακίδη γονάτισαν τους Ελβετούς και πανηγύρισαν με την καρδιά τους μια παλικαρίσια πρόκριση. Οι μάγκες του Εθνικού το έκαναν το θαύμα τους. Νίκησαν 3-0 σετ (25-18, 26-24, 25-19) την Ελβετικη Σόνενβερντ στο "καυτό" σπίτι τους και κατακτώντας και το χρυσό σετ με 17-15 εξασφάλισαν την παρουσία τους στην Ευρώπη και στην επόμενη φάση των "16" του Challenge Cup. Ο Εθνικός βρέθηκε να χάνει με 10-8 στο χρυσό σετ αλλά με υπερπροσπάθεια και με την βοήθεια του κόσμου έφθασε στην ανατροπή και στην πρόκριση.
Το κλειδί της νίκης για τους γηπεδούχους το κρατούσαν ο Ανέστης Δαλακούρας και ο Άντριτς.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός φρόντισε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και με τους Τσουκ και Μίχαλι προηγήθηκαν με 8-5, ενώ η άνοδος του μπλοκ και του Άντριτς έφεραν το 14-8 και 16-10. Οι Ελβετοί μείωσαν σε 18-15, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Μαυροβούνιο και τον Κροάτη έκαναν το 25-18 και το 1-0 .
Στο δεύτερο σετ η Σόνενβερντ φρόντισε να ανεβάσει την απόδοσή της να μειώσει τα λάθη της κοντράροντας την ελληνική ομάδα. Ο Εθνικός προηγήθηκε με 8-7 και με τον Τσούκ ΤΟ 13-11. Οι φιλοξενούμενοι όμως ισοφάρισαν σε 13-13 και με το μπλοκ του Γκέρμπερ έγινε το 15-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τέλους με την Σόνενβερντ να φθάνει στο 23-24 με το λάθος του Κίσιτς, όμως ο Μίχαλι και οι δύο συνεχόμενοι άσοι του Άντριτς έγραψαν το 26-24 και το 2-0 εν μέσω αποθέωσης.
Στο τρίτο σετ ο Εθνικός φρόντισε να βελτιώσει την αποτελεσματικότητα του στο φιλέ και να αποκτήσει από νωρίς το προβάδισμα με 11-7 και με τον Δαλακούρα και τον Μίχαλι έκανε το 19-11. Με την διαφορά υπέρ του ο Εθνικός έφθασε στο 21-13 με λάθος των Ελβετών ενώ με επίθεση πρώτου χρόνου του Κιόση οι ΕΒρίτες έκαναν το 25-19 και το 3-0. Ένα αποτέλεσμα που έστειλε την πρόκριση στο χρυσό σετ και την αγωνία όλων στα…. κόκκινα.

Ανατροπή με....τσαμπούκα

Εκεί οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη αν και ξεκίνησαν καλά κάνοντας το 2-0 δεν μπόρεσαν να επιβληθούν της Ελβετικής ομάδας η οποία πέρασε μπροστά με 3-4 και 6-8 έπειτα από λάθος υποδοχή του Τσουκ. Η Σόνενβερντ προηγήθηκε με 8-10, όμως οι ακρίτες με τους Τσουκ, Άντριτς και το λάθος των Ελβετών έκαναν το 11-10 ξεσηκώνοντας τους πάντες στο γήπεδο.
Οι κέντροευρωπαίοι όμως κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι προηγούμενοι με 11-12 αναγκάζοντας τον Μουστακίδη να ζητήσει ταϊμ-άουτ. Η επίθεση από τον Μίχαλι και ένας νέος άσος του Άντριτς έκαναν το 13-12 όμως το λάθος του Κροάτη έφερε το 13-13 και λίγο μετά ο Γκέρμπερ έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του με το 13-14.
Ο Τσούκ έδωσε το φιλί της ζωής στον Εθνικό κάνοντας το 14-14, όμως με το χαμένο του σερβίς έκανε το 14-15. Η κακή επίθεση του Σνάϊντερ που σταμάτησε στο φιλέ έκανε το 15-15.
Την λύση ή καλύτερα τη νίκη-πρόκριση προς τον Β γύρο του Τσάλεντζ Καπ χάρισε ο Δαλακούρας που έκανε το 16-15 και η άστοχη επίθεση των Ελβετών που με το 17-15 σταμάτησαν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι στον Έβρο…

Οι συνθέσεις:

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μιχάλ 12 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Κιόσης 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Τσουκ 14 (13/25 επ., 1 άσο, 29% υπ. - 24% άριστες), Δαλακούρας Α. 11 (10/16 επ., 1 άσο, 56% υπ. - 40% άριστες), Άντριτς 17 (10/21 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ (75% υπ - 50% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ.), Δημητριάδης, Κασαμπαλής
Σόνενβερντ (Μπούγιαρ): Χόφστεντε 2, Γκίγκερ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Σνάιντερ 9 (8/16 επ.), Ρίτσαρντς 20 (18/35 επ.), Γκέρμπερ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χάεγκιν 4 (4/10 επ.), Χέιγκαρντερ -λ (68% υπ. - 59% άριστες) / Έιχορν 3, Λάιερ 2, Εγκενμπέργκερ 1, Φράμε 1, Ντέρβισαν